Rapport om markedsføring på sociale medier Augsburg

Hos os har du professionelle til social media management og Facebook-kampagner, så du kan være sikker på at nå ud til de mest interesserede brugere med din reklame når som helst. Alene på det største sociale netværk Facebook er lidt mindre end en tredjedel af tyskerne registreret med deres egen profil. Millioner af potentielle kunder, som du kan målrette annoncer for nye produkter til. Ifølge ARD’s og ZDF’s online-undersøgelse er mere end 60 millioner tyske borgere aktive på internettet. Vi har hjulpet mange virksomheder med rådgivning og har designet og implementeret mange vellykkede kanaler i forsikringsbranchen, idet vi altid har brugt de nyeste metoder og nøje overvåget alle KPI’er. Opbyg dine brand-fans nu.

Influencers, multiplikatorer, markedsføring på sociale medier

Sociale netværk er et net af dynamiske grupper af mennesker, forskellige platforme og tekniske funktioner, der gør vores kommunikation med venner allestedsnærværende og multimediebaseret. Velafstemte kampagner på sociale medier promoverer produkter meget mere effektivt og med mindre spild på grund af præcis målretning. Det, vi som social media managers peger på, er den berømte kerne, viralitet (word of mouth)! Øg dit salg! Digital markedsføring er i dag en af de vigtigste standarder for mediechefer I marketingprodukter tilbyder vi hos Social Media One eksperter til alle sociale netværk. Derfor er markedsføring på sociale medier et uundværligt værktøj for virksomheder, der ønsker at lave effektiv og målrettet digital markedsføring. Når som helst! Til virale kampagner har vi de stærkeste ledere til dit projekt. Social media marketing gør det muligt for din projektledelse at skabe begivenheder med stor rækkevidde, hurtig forøgelse af rækkevidden, men også multinationale social media marketingkampagner. er blevet normalt for forskellige virksomheder, og de sociale medier bidrager med en stadig større andel af kampagnebudgettet.

social-media-manager-affiliate-marketing-meetup-strand

Find brandambassadører fra Augsburg med vores social media management

Instagram er ofte stadig et insidertip i salgsafdelingen i virksomheder og virksomheder, der specifikt fremmer markedsføring på sociale medier for konstant at indsamle nye, især unge leads. Det, der gør Instagram så effektivt, er de overdrevent præcise brugeroplysninger. Lavt spild, med eksperters knowhow. Med Social Media One har du altid eksperter i rådgivning om sociale medier til din kommende eller allerførste reklamekampagne på Facebook og Instagram. Som du kan se, er hver kampagne individuel, og vi rådgiver og støtter vores bureauer med stor glæde og selvforpligtelse. Med muligheder som Graph Search fra markedslederen Facebook har dit marketingteam gode værktøjer til rådighed i Adsmanager. Ikke kun for at hjælpe dig med at analysere fans grundigt. Interaktion mellem dine egne brand-fans er det vigtigste på de sociale medier. En præcist specificeret målgruppe, der skal adresseres, fremmer interaktionsfaktoren på en bæredygtig måde.

Social Media Marketing Report Augsburg: Alle fakta på et overblik

I øjeblikket bor der 286.374 mennesker i Augsburgs centrum og i de omkringliggende bydele. Alene i forhold til Augsburgs samlede areal har du selv som byvirksomhed direkte omkring 1.950 indbyggere pr. kvadratkilometer i dit nærområde. Det er et meget stort antal forbrugere. I 2010 var det 264.708. Det er en befolkningsudvikling, der vil fortsætte i lang tid. Befolkningen i Augsburg er vokset med mere end 8 % eller 21.666 indbyggere i løbet af de sidste fem år. De forskellige forskningsresultater fra store online-undersøgelser viser, at statistisk set bruger Augsburgs virksomheder, aktieselskaber, nystartede virksomheder og virksomheder 19 milliarder euro om året på reklamer på internettet og i sociale medier. 6.417 Augsburgere bruger sociale medier af professionelle årsager. Hvorfor ikke? Nye projekter og også arbejde er i stigende grad til stede for alle brugere i sociale medier i tider med hurtigere kommunikation. Statistiske højdepunkter nås mellem kl. 19 og 20 med 60.139 internetbrugere. Det betyder yderligere 22.538 naboer fra Augsburg, som du kan nå ud til med smarte annoncer og kampagner på YouTube. Omkring kl. 20.00 – 24.00 er der derimod kun 34.365 personer stadig online i fællesskaber. Alene i dag vil gennemsnitligt 37.601 Augsburgere være online på de sociale medier igen. Hver dag vurderer 203.516 personer i Augsburg billeder af deres venner. 14 996 nye selfies af ferier eller hverdag er blevet offentliggjort. 71.501 brugere i Augsburg ønsker at holde kontakten med venner. 37.584 brugere ønsker at kommunikere med andre mennesker på de sociale medier. 27.500 registrerede medlemmer i Augsburg forsøger at møde bekendte og ligesindede. 6 417 bruger sociale netværk især til at finde nye job og karrierer. 6.417 søger nye kunder hver dag.

Daglige interaktioner på sociale medier fra Augsburg

InteraktionFacebookInstagram
Personer / brugerePersoner / brugere
Interaktioner / dag
i Augsburg
113.96913.888
Renter
Kommentarer og likes107.97113.157
Nyheder239.93529.237
Fotos8.3981.023
Venner, kontakter40.0414.879
Underholdning, Chat21.0472.565
Nye bekendtskaber eller venner15.4001.877
Arbejde, job, karriere3.593438
Køb af kunder2.053250

Besøg

InteraktionFacebookInstagram
Personer / brugerePersoner / brugere
Besøgende / måned
i m
1.920.03255.569
Besøgende / år
i m
23.040.387666.832

Tider og primetime for Augsburg

InteraktionFacebookInstagramYoutubeSnapchat
Personer / brugerePersoner / brugerePersoner / brugerePersoner / brugere
Sociale medier
Brugere pr. dag
i Augsburg
27.2312.5622.7951.398
Periode
kl. 5-84.811585639319
kl. 8 – 13.0023.0932.8103.0661.533
13-16 h27.2633.3183.6191.810
16-20 h30.8713.7574.0982.049
20-24 h19.2442.3422.5551.277
Prime Time (spidsbelastning)
19-20 h33.6784.1044.4772.235
Dagligt gennemsnit27.2312.5622.7951.398
Højeste stigning
til det daglige gennemsnit
27.2312.5622.7951.398