Rapport om bureau for markedsføring af sociale medier og influencer i Düsseldorf

Social Media Marketing Düsseldorf – Med funktioner som Facebooks Graph Search har dit marketingteam gode værktøjer til rådighed, ikke kun til at hjælpe dig med at analysere abonnenterne i detaljer. Med Social Media One har din virksomhed altid eksperter i sociale medier til rådighed til din kommende eller endda din første kampagne på Instagram. Som du kan se, er hver kampagneplacering krævende, og derfor rådgiver og støtter vi alle vores kunder med stor glæde og engagement. Jo mere præcist målgruppen bestemmes af social media-manageren, jo højere vil din brugerinteraktionsrate stige.

Koncepter for Düsseldorf-brands med vores markedsføring på sociale medier

Ved ofte at redefinere og observere din egen målgruppe optimerer du konverteringsraten i dine kanaler. Med kreative eksperter til onlinefællesskaber og erfaring til alle relevante marketingbeslutninger. Med innovative, stærkt forbundne reklamestrategier mellem Youtube, Twitter og Facebook. Ifølge ARD/ZDF’s online-undersøgelse om mediebrug er over 60 millioner tyske borgere aktive på internettet. Med Social Media One, der er professionelle til reklamekampagner på sociale medier, kan du være sikker på at nå de bedste mennesker uden meget spild. Mød nye tilhængere sammen med os i lang tid med gode koncepter. Internet: Med sine muligheder for digital markedsføring er den fast forankret i projektledernes mediemix. Mere end en tredjedel af de tyske internetbrugere er registreret alene på det største sociale netværk Facebook. Millioner af potentielle kunder, som social media managers til enhver tid kan målrette sig mod med Facebook-annoncer for nye produkter. Opbyg dine brand-fans nu.

Grundlæggende oplysninger om sociale medier på Facebook, Youtube, Instagram & Co.

Her kan du finde alle vejledninger om markedsføring på sociale medier.

Grundlæggende oplysninger om sociale medier på Facebook, Youtube, Instagram & Co.

Her kan du finde alle vejledninger om markedsføring på sociale medier.

Den digitale transformation: Düsseldorf.

Det, der gør Instagram så effektivt, er de meget præcise brugeroplysninger. Lavt reklametab på grund af den meget præcise målretning. Instagram er ofte stadig et absolut insidertip i salgsafdelingen i virksomheder, der bruger sociale medier aggressivt til at skaffe nye kunder.

social-media-strategie-frau-buecher-kunst-mode

DIY! Facebook Marketing Online Course Recommendation Düsseldorf

Der er mange vejledninger og gode artikler om markedsføring på sociale medier på bloggen. Men hvis du vil kende insideren, skal du grave dybere ned i din taske med tricks. Dette kursus i Facebook-markedsføring fra vores partnerbureau AdBaker er også et kig værd for små virksomheder. I artiklen “Facebook Marketing” forklarer jeg i ti trin det online-værksted, som vi har valgt:

Nu ny! Marketing på de sociale medier – taler til Berlin

Information, hvad enten det er anbefalinger, nyheder eller endda særlig viden, når os mennesker i dag så hurtigt som aldrig før. Kommunikation, den globale formidling af information, billeder og nyheder, når os med smartphones med en hidtil ukendt hastighed. Den digitale transformation har været i fuld gang siden i forgårs. Ingen er holdt op med at lære. Hele vores liv, både i hverdagen og på arbejdet, bliver mere og mere digitalt. Hvordan reagerer din virksomhed på de muligheder og muligheder, der er i virksomhedens marketingmix? Har din virksomhed allerede gavn af den digitale verden? Er dit team allerede digitalt forbundet på alle kerneområder? Helt ærligt, nyder du personligt allerede godt af onlineøkonomien? Du kan også booke os som taler & keynote speaker til dit næste arrangement i Düsseldorf.

Influencer Marketing i Düsseldorf

Social analyse er værktøjet for bureauer, virksomheder, men også for online shops og nystartede virksomheder. Men hvordan fungerer influencer marketing? I vores gratis onlinekursus på to timer forklarer vi blogger- og influencer marketing fra A-Z.

https://socialmediaone.de/influencer-marketing-kostenloses-video-tutorial-firmen-agenturen/

Social Media Marketing Report Düsseldorf:

Alle fakta om Facebook, Instagram & Co.

I Düsseldorf bor der i øjeblikket 612.178 mennesker. Dette er ikke noget nyt fænomen i absolutte tal, da det samlede befolkningstal i Düsseldorf er vokset med 4 %, dvs. 23 443 indbyggere på blot fem år. Med 2816 indbyggere pr. kvadratkilometer betaler det sig at annoncere online for Maketer i Düsseldorf. For marketingfolk er dette en god måde at få alle relevante indbyggere interesseret i deres eget nye produkt online. Resultaterne fra online-undersøgelserne viser, at Düsseldorf-virksomhederne statistisk set bruger næsten 50 milliarder euro om året på reklamer på internettet og i sociale medier, vi havde ikke forventet så store investeringer i evalueringen? Nye projekter og også arbejde er altid tilgængelige i sociale netværk i en tid med stadig mere global kommunikation for alle, ikke kun for virksomhedsledere. Hverdagen er under forandring. 13.717 Düsseldorfer bruger sociale medier mere end til at chatte, når de har professionelle interesser.

Er det nu værd at investere i foranstaltninger som Youtube Ads? Åh ja!

128.557 personer er online i spidsbelastningstiden kl. 16-20. Andre tidsperioder er næppe værd at se. Til sammenligning er kun 73.461 personer online på sociale netværk fra kl. 20.00 til 14.00. I løbet af en hel dag, fra kl. 6.00 til midnat, er 80.379 personer online i Düsseldorf. Brugerne i Düsseldorf er meget aktive, og det er ikke kun inden for mode. 412.156 gange om dagen trykker brugerne på “Synes godt om”-knappen. Der sendes ca. 915.903 beskeder frem og tilbage hver dag i Düsseldorf, uanset hvilken dag det drejer sig om. 32 057 billeder af dem selv og andre er lagt ud. 152.847 brugere ønsker at holde kontakten med deres venner. 80 343 ønsker at chatte med andre i sociale netværk. 58 787 ønsker at finde venner. 13.717 brugere leder efter nye professionelle kontakter. 7.838 ønsker at møde nye kunder til virksomheder online.

Daglig brug af sociale medier i Düsseldorf

For at lære dine følgere nøjagtigt at kende har dit team adgang til fantastiske værktøjer som Facebooks Graph Search på Facebook, Instagram, YouTube og Snapchat.

InteraktionFacebookInstagramYoutubeSnapchat
Personer / brugerePersoner / brugerePersoner / brugerePersoner / brugere
Sociale medier
Brugere pr. dag
i Düsseldorf
58.2115.4835.9822.991
Periode
kl. 5-810.2851.2531.367683
kl. 8 – 13.0049.3666.0146.5603.280
13-16 h58.2797.1007.7453.872
16-20 h65.9938.0398.7704.385
20-24 h41.1385.0115.4672.733
Prime Time (spidsbelastning)
19-20 h71.9928.7739.5704.784
Dagligt gennemsnit58.2115.4835.9822.991
Højeste stigning
til det daglige gennemsnit
58.2115.4835.9822.991

Bag kulisserne! De fleste ønsker at holde kontakten med venner

InteraktionFacebookInstagram
Personer / brugerePersoner / brugere
Samtaler / dag
i Düsseldorf
243.63029.687
Renter
Synes godt om, kommentarer230.80828.125
Nyheder512.90662.500
Fotos17.9522.187
Kontakter, venner85.59410.430
Chat, Underholdning44.9925.482
Nye venner, bekendtskaber32.9214.012
Arbejde, erhverv, karriere7.682936
Køb af kunder4.389535

Årlige og månedlige sidevisninger

InteraktionFacebookInstagram
Personer / brugerePersoner / brugere
Besøgende pr. måned
i m
4.108.600118.790
Antal besøgende pr. år
i m
49.303.2061.425.478

Virksomheder har større succes takket være markedsføring på sociale medier i NRW

Sociale netværk gør vores daglige og professionelle kommunikation med venner så ukompliceret som aldrig før, og det er derfor, at vi mennesker er “Allways On”. Vores ledere sælger brands gennem smart styring af sociale medier på alle relevante platforme. Dit Facebook-bureau til regionale og landsdækkende online-kampagner. Sociale medier som Facebook, Youtube og Instagram giver dig et enormt udvidelsespotentiale for din moderne digitale tilstedeværelse, nationale marketingkampagner på sociale medier, men også perfekt målrettede kampagner.

Du forstår, at sociale medier er skabt til målgruppeorienteret digital markedsføring. Øg din virksomheds salg lige nu med smart markedsføring fra Social Media One. Viralitet er afgørende, når det gælder vellykkede reklamekampagner! Digital markedsføring er nu en af standarderne for mediechefer. Vores team i Mediapark i Köln, ikke langt fra Düsseldorf, har designet og gennemført kampagner for kunder fra Berlin, Hannover, Düsseldorf, Frankfurt og München. er blevet normalt for mange virksomheder. Markedsføring via sociale medier har en stadig mere afgørende rolle i. Social Media One er alle virksomheders bureau for sociale medier til deres kampagner på sociale netværk.

At arbejde med influencers har ikke kun været interessant siden 2017 for mange lovende former for reklame og markedsføring, men også på grund af deres høje omdømme i sociale netværk. I den moderne markedsføring af nye produkter inden for influencer marketing er det vigtigt at inspirere meningsdannere, som PR-bureauer efterspørger som erfarne personer inden for deres område.

Ny! Influencers: Hvordan markedsføring på sociale medier med meningsdannere virkelig virker

Influencers har f.eks. stor indflydelse på vurderingen, anbefalingen og evalueringen af mærker, arbejdsgivere, produkter og virksomheder. Influencers er ofte politikere, sportsfolk eller journalister, som ofte bliver læst af deres fans En influencer er en person, der har skabt sig et rigtigt navn gennem godt indhold og indhold, uanset om det er på YouTube eller Facebook. I reklame- og markedsføringskampagner med influencers bruges bloggere med et relevant fællesskab for virksomheder specifikt til markedsføring med henblik på at sende målrettede reklamer til nye potentielle kunder. Øg omdømme og tillid til dit brand med den tilpassede tillid gennem støtte fra influencers. I bymiljøer er dette ofte allerede den velbesøgte butik. For mediechefer er influencers:

  • Instagramer, taler, youtuber, musiker
  • Berømtheder og VIP’er
  • Brugere af sociale medier med tilstrækkeligt mange følgere
  • Eksisterende kunder med en særlig ekspertise
  • Politikere, moderatorer, journalister, forumoperatører

Der kan grundlæggende skelnes mellem tre forskellige typer af influencers:

  1. Mærkekritikere: Gennem alle deres mindre positive kommentarer om mærket udøver de altid en negativ indflydelse på følgernes mening og deres anbefaling. Kritikere er generelt kritiske over for din virksomhed.
  2. Brand lovers: De har en stærk tilknytning til brandet og har forskellige erfaringer, f.eks. med markedsføring af brandet.
  3. Mærkeeksperterne: De trækker på grundlæggende ekspertise, når de anbefaler produkter. De er altid neutrale over for virksomheder i deres arbejde. De er anerkendte eksperter på deres område og står til rådighed for deres læsere som rådgivere.

Få mere at vide om Influencer Marketing Cologne her.